megadom.pl

Mieszkanie w centrum czy poza miastem?

Pierwszą decyzją, którą wielu nabywców mieszkań podejmuje bez zastanowienia, jest wybór lokalizacji. Alternatywa „miasto czy przedmieścia” jest dziś jednak dużo trudniejsza do rozwiązania niż, dajmy na to, jeszcze dziesięć lat temu, a to za sprawą kilku ważnych, nakładających się na siebie trendów.

Czym jest dezurbanizacja i jakie ma znaczenie dla rynku mieszkaniowego?

Rozwijające się przedmieścia, określane w tym przypadku często jako „suburbia” stały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat atrakcyjnym miejscem do mieszkania, przynajmniej jeżeli wziąć pod uwagę rejony wokół największych miast. Bardzo często jako suburbia rozumie się nawet dość spore miasta połączone z głównym miastem aglomeracji dobrymi drogami, ale niezbyt od nich oddalone. Dla Warszawy swoistym przedmieściem będzie więc Piaseczno, dla Krakowa Wieliczka itd. Oczywiście takie miasta również mają swoje centra i obrzeża, ale ich istnienie uwarunkowane jest napływem mieszkańców z głównego miasta – właśnie ten proces określa się mianem dezurbanizacji. Przedmieścia są więc traktowane przez deweloperów jako doskonała lokalizacja do budowy różnej klasy nieruchomości, natomiast centra miast z różnych przyczyn stają się mniej atrakcyjne.

Centra aglomeracji – miejsca, które można pokochać lub znienawidzi

Duże miasta, takie jak Kraków czy Warszawa, ale również mniejsze: Bydgoszcz, Gdańsk czy nawet Szczecin, w ścisłych centrach nie mają już miejsca na budowę kolejnych nieruchomości, a jeśli już to raczej niewiele. Ze względu na ustalony już układ urbanistyczny deweloperzy mają ograniczone pole manewru w zakresie projektu architektonicznego i funkcjonalnego, a działki są drogie. Nieco dalej od centrów miejsca jest już trochę więcej, ale dzięki dostępowi do dobrych dróg, bliskości punktów przyłączenia mediów itd. ceny nadal są dość wysokie. To przekłada się na ceny gotowy mieszkań. Te jednak nie wszystkim klientom będą odpowiadały: mimo tego, że pasjami ustawiane są ekrany dźwiękochłonne przy drogach (również w miastach i już w 2012 roku mieliśmy ich więcej niż w całych Niemczech i to przy dużo skromniejszej sieci dróg), centra nie są ciche, nie są też zielone (a jeśli w pobliżu znajduje się park, to pozwala to jeszcze bardziej wywindować cenę), ale za to taki punkt jest zwykle doskonale skomunikowany z dowolnymi innymi lokalizacjami: od sklepu, przez szkoły, kina, aż po szpitale, wszędzie jest blisko.

Przedmieścia to nie obszar poza miastem

Na przedmieściach coraz częściej deweloperzy starają się pogodzić to, co było nie do pogodzenia w mieście, czyli komfortowe warunki mieszkaniowe, ciszę, spokój, bliskość terenów rekreacyjnych czy ogólnodostępnych obiektów sportowych, z dość dobrą komunikacją. Wprawdzie nigdy nie będzie ona tak dobrze rozwinięta, jak w centrach aglomeracyjnych, ale wystarczy, żeby dało się dobrą drogą dotrzeć wszędzie w kilkanaście minut – również co centrum, w którym wciąż znajdują się miejsca pracy. Wielu nabywców mieszkań patrzy na przedmieścia jako obszar odcięty od miasta komunikacyjnie – rzekomo wysokie koszty dojazdu do miasta, brak dużych centrów handlowych itp., to największe, ich zdaniem, wady. Tyle że również w niedużych miastach powstają galerie lub pojedyncze punkty handlowe o bardzo dobrej opinii, a dojazd do pracy również w centrum miasta najczęściej zajmuje sporo czasu, choć nie ze względu na odległość, a średnią prędkość w korkach.

Jak dokonać wyboru między miastem a przedmieściem?

Wbrew pozorom nie jest to na pewno pytanie, które można rozstrzygnąć w ciągu chwili. Wiele zależy od konkretnej sytuacji – są takie przypadki, kiedy z przedmieść wręcz krócej jedzie się do wskazanego punktu w mieście niż z innego przystanku w jego obrębie. Inna sprawa, że także przedmieścia nie są przecież gospodarczo martwe i czasem miasta główne pozostają już tylko centrami administracyjnymi, a pracować można „u siebie”. Nie ma więc wskazówek uniwersalnych poza jedną: nie korzystaj z innych wskazówek uniwersalnych.

Tagi
przedmieścia dezurbanizacja centra aglomeracji mieszkanie w centrum

Wyszukiwarka